15h47 CEST
23/06/2026
Jeszcze w niedzielę Garcia był trenerem Ajaksu Amsterdam, z kontraktem obowiązującym do połowy przyszłego roku. Jednak zajęcie dopiero piątej pozycji w minionych rozgrywkach przez Ajax, to było za mało. Drużyna pod wodzą Garcii wygrała pięć meczów, trzy zremisowała i dwa przegrała.
Garcia do Amsterdamu trafił w lutym tego roku. Najpierw zajął się zespołem U-23, ale już miesiąc później został trenerem pierwszej drużyny.
- Oscar dołączył do drużyny U-23 w trudnym momencie. Wkrótce potrzebowaliśmy go w pierwszym zespole, a to nie była łatwa sprawa. Jesteśmy wdzięczni za jego wysiłki i życzymy mu sukcesów na kolejnym etapie kariery – powiedział klubowym mediom Jordi Crujiff, dyrektor techniczny Ajaksu, po rozwiązaniu, za porozumieniem stron, umowy z Hiszpanem.
Garcia był kojarzony z Pogonią już przed rokiem. Wówczas jednak strony nie doszły do porozumienia i szczeciński klub, w miejsce Roberta Kolendowicza, zatrudnił szkoleniowca FC Midtyiland Thomasa Thomasberga, który rokrocznie w ojczyźnie święcił triumfy z tymże klubem. Polskiej przygody trenerskiej nie zaliczy do zbyt udanych. Miał walczyć o start w europejskich pucharach, skończyło się na tym, że dopiero na kolejkę przed końcem rozgrywek udało mu się zachować utrzymanie w PKO BP Ekstraklasie.
Garcia w przeszłości był też wskazywany jako następca Goncalo Feio w Legii Warszawa. Widocznie jego zainteresowanie polską ligą nie słabnie.
Jako piłkarz, dziś 53-letni Garcia, był wychowankiem FC Barcelona. Z tym klubem zadebiutował w dorosłej piłce. Potem był zawodnikiem m.in. Valencji czy Espanolu.
Znacznie bogatsze portfolio zdobył w karierze trenerskiej. Zaczynał w młodzieżówce ukochanej Barcy, ale potem były m.in. izraelski Maccabi Tel Aviv, z którym zdobył tutuł mistrza kraju w 2013 roku, angielskie: Brighton i Watford, austriacki RB Salzburg (dwukrotnie prowadząc go do zdobycia mistrzostwa i krajowego pucharu), francuskie St. Etienne czy Stade Reims, i na koniec wielki Ajax.
Wraz z Garcią do sztabu Pogoni trafił jego wieloletni współpracownik, Enrique Sanz Ramirez, który został trenerem przygotowania motorycznego drużyny.
- Szukaliśmy trenera z doświadczaniem na najwyższym poziomie, silnym charakterem, pasją do rozwoju zawodników oraz zaangażowaniem w atrakcyjną, ofensywną grę. Oscar posiada wszystkie te cechy, a nawet więcej. Jego zdolności przywódcze, doświadczenie i wiedza piłkarska będą nieocenione w dalszym budowaniu klubu zdolnego do walki o trofea i godnego reprezentowania Szczecina zarówno w kraju, jak i Europie – skomentował zatrudnienie Hiszpana prezes Pogoni Alex Haditaghi.
Garcia już we wtorkowe popołudnie poprowadzi pierwszy trening z piłkarzami Pogoni. (PAP)
pż/ sab/